Zima w Górach Niebiańskich
Wyruszamy w dziki, surowy, skuty lodem i olśniewająco piękny Kirgistan! Zobaczymy zamarznięte jezioro Song-Kol i dotrzemy na zimowy brzeg słynnego „kirgiskiego morza”, czyli jeziora Issyk-Kul. Odwiedzimy lokalnych hodowców dzielnych, górskich koni, podejrzymy zwyczaje nomadów i co krok zachwycać będziemy się potęgą natury. Podczas tej wyprawy jazda konna przeplatana jest z innymi atrakcjami: wyruszymy w teren z myśliwymi i ich orłami, obejrzymy mecz Kok-boru i wygrzejemy się w lokalnych, wiejskich saunach.
-
Ilość dni9 dniDni w siodle6 dni
-
Wielkość grupy10Dostępnych
-
Standardgóralskie zimowiska (jurty i domostwa)Bagażbez limitu kgWyżywienielokalna kuchnia
-
Umiejętnościstęp, kłus, galop
Wyruszamy do Kirgistanu, tym razem w objęcia zimy! Zmierzymy się z arktycznym bezkresem zamarzniętych jezior, zaśnieżonymi górskimi graniami i monumentalną przyrodą. Z uwagi na warunki pogodowe będziemy spędzać w siodle do 4 godzin dziennie, program jest jednak pełen różnych atrakcji konnych. Zobaczymy myśliwego podczas konnego polowania z orłem przednim. Obejrzymy mecz kirgiskiej gry konnej Ulak-Tartysh (zwanej również Kok-Boru). Będziemy gościć u kirgiskich rodzin, poznawać ich zwyczaje, kuchnię i warunki życia. Kilkukrotnie w trakcie rajdu odwiedzimy też małe, lokalne banie (odpowiednik sauny). Mamy też kilka niespodzianek po drodze. 🙂
Podczas wyprawy nocujemy w kilku miejscach, w różnych warunkach i okolicznościach. Dwa noclegi w Biszkeku spędzamy w lokalnym hotelu. Jedną noc spędzamy w jurcie nad jeziorem Song-Kol. Wszystkie pozostałe noclegi wypadają nam u miejscowych gospodarzy lub w domach gościnnych.
Podczas niemal całego rajdu mamy wsparcie samochodu, którym przemieszczamy się pomiędzy kilkoma miejscami. Poza nocą nad Song-Kol nocujemy zawsze pod dachem, gdzie gospodarze czekają na głodnych i (czasem) nieco zmarzniętych Lisowczyków. Jedną noc spędzamy w jurcie, w zimowym obozowisku nad bezkresnym, zamarzniętym jeziorem.
Nasz szlak wytyczony jest między innymi w wysokich górach (najwyższy punkt to około 3400 m n. p. m.), w trudnych warunkach pogodowych. Specyfika rajdu wymaga od jeźdźców dobrego stanu zdrowia i dość dobrej kondycji fizycznej. Ta wyprawa wymaga również specyficznego przygotowania się do jazdy w prawdziwie zimowych warunkach.
- Noclegi w hotelu w Biszkeku, u lokalnych rodzin, w domach gościnnych oraz w jurcie
- Pełne wyżywienie
- Transfer z i na lotnisko w Biszkeku (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
- Wszystkie transfery samochodowe przewidziane w programie
- Atrakcje (gra Kok-Boru/Ulak-Tartysh, pokaz konnego polowania z orłem przednim) przewidziane w programie
- Dostęp do bani (sauny) w niektóre dni
- Opieka lokalnego przewodnika
- Opieka polskiego pilota
- Koń z pełnym rzędem jeździeckim
- Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka
- Bilet lotniczy do i z Biszkeku (około 2500-3000 zł)
- Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, alkohol itp.)
- Możliwość wypożyczenia dobrego śpiwora zimowego na miejscu (koszt: ok. 50 Euro)
- Dzień 1 Przybycie do Kirgistanu
- Dzień 2 Dolina Suusamyr
- Dzień 3 Pasterskie życie
- Dzień 4 Arktyczne jezioro
- Dzień 5 Górskie wioski
- Dzień 6 Gry nomadów i kirgiskie morze
- Dzień 7 Myśliwi z orłami
- Dzień 8 Powrót do Biszkeku
- Dzień 9 Powrót do domu
Wyprawa zimowa do Kirgistanu jest zorganizowana adekwatnie do warunków pogodowych. Na trasie rajdu będziemy nocować w domach gościnnych i u lokalnych gospodarzy, a także spędzimy jedną noc w zimowej, ocieplanej jurcie. Dodatkowo wszyscy uczestnicy wyprawy powinni zabrać ze sobą zimowe śpiwory (lub wypożyczyć na miejscu) oraz ciepłe piżamy. Kilkukrotnie będziemy mieli dostęp do bani.
W Biszkeku nocujemy w hotelu o normalnym standardzie.
Przygotowaniem posiłków zajmują się lokalni gospodarze oraz nasi przewodnicy. Dieta będzie typowo pasterska: zupy, sporo mięsa i warzyw, sery, ale i… trochę słodkości, które Kirgizi zawsze mają na stołach. Kuchnia kirgiska jest dość zróżnicowana, ciekawa i smaczna, choć czasami dość kaloryczna, co w warunkach zimowego rajdu ma same plusy.
Sprzęt jeździecki
W Kirgistanie używamy nietypowych siodeł, przypominających skrzyżowanie siodła angielskiego z westernowym. Ich charakterystycznym elementem jest przede wszystkim horn. Lokalni jeźdźcy korzystają raczej z bardzo krótkich strzemion, ale możemy je dopasować do indywidualnych preferencji. Generalnie siodła są wygodne i dobrze sprawdzają się w górskim terenie.
Z uwagi na temperament koni (kirgiskie wierzchowce są cierpliwe, wyrozumiałe i nieco leniwe) podczas rajdu zaleca się używanie palcata.
Strój jeździecki musi być dopasowany do warunków zimowych. Odzież wierzchnia (kurtka i bryczesy) powinna być ciepła i wodoodporna. Zamiast sztybletów polecamy zimowe buty górskie, ciepłe oficerki robocze lub termobuty na antypoślizgowej podeszwie.
Co należy zabrać?
Podczas rajdu zimowego w Kirgistanie jesteśmy wspierani przez samochód. W związku z tym nie ma limitu kg dla bagażu. Ze sobą zabieramy tylko podręczne rzeczy.
- paszport
- gotówka, najlepiej USD lub EUR
- sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
- mały termos na ciepłe napoje do spożywania w trakcie przejazdów
- zimowy śpiwór
- latarka, najlepiej czołówka
- krem przeciwsłoneczny
- okulary przeciwsłoneczne z filtrem
- bardzo ciepła odzież, bielizna termiczna
- zimowe buty, typu górskie, termobuty lub oficerki robocze
Termin | Status rajdu | Cena | Miejsca | |
---|---|---|---|---|
1 lutego 2025 - 9 lutego 2025
|
Zaciąg, polski pilot (Paweł) |
1820 € |
5 |