Kapadocja
Kapadocja to kraina rodem z legend i baśni. Nasz szlak prowadzi przez labirynt bajkowych dolin: Dolinę Róż, Dolinę Mieczy, Dolinę Wyobraźni, Dolinę Miłości. Napotkamy ruiny pradawnych osad, zobaczymy na niebie dziesiątki startujących balonów, zwiedzimy starożytne zabytki, a po drodze popasać będziemy przy pięknie zastawionych stołach. W tę podróż poniosą nas szlachetne konie arabskie i karaczajskie.
-
Ilość dni9 dniDni w siodle6 dni
-
Wielkość grupy11Dostępnych
-
Standardturecka karawana (namioty, tabory i balony)Bagażbez limitu kgWyżywienielokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
-
Umiejętnościstęp, kłus, galop
Kapadocja to fascynująca, historyczna kraina leżąca w Anatolii, w środkowej Turcji. Słynie przede wszystkim z niesamowitych formacji skalnych, wiosek i miasteczek wykutych w kamieniu, a także… lotów balonem. Nad baśniowymi dolinami króluje tutaj monumentalny masyw wygasłego wulkanu.
W toku historii tereny te przechodziły z rąk do rąk, tworząc jego niezwykle bogate dziedzictwo historyczne, kulturowe i religijne. Od epoki brązu po czasu dzisiejsze Kapadocją władali Hetyci, Muszkowie, Lidyjczycy i Grecy. W czasach Rzymu i Bizancjum w regionie rozkwitły wpływy chrześcijańskie, stąd wzdłuż naszego szlaku rozsiane są stare kościoły, klasztory i zamki. Wraz z opanowaniem tych terenów przez Seldżuków region dostał się pod panowanie ludów tureckich i islamu. Kapadocja podlegała Imperium Osmańskiego aż do końca I Wojny Światowej, a w roku 1922 stała się częścią niepodległej Turcji.
Niezwykłe, bogate dziedzictwo Kapadocji widoczne jest na każdym kroku, zarówno w postaci architektury, kultury i dziedzictwa etnicznego, jak i smaków lokalnej kuchni. Na trasie obejrzymy niektóre z pozostałości niezwykłej historii regionu, zarówno z siodła, jak i podczas zwiedzania wybranych przez nas miejsc i atrakcji.
Po drodze nocujemy zarówno w niedużych, rodzinnych hotelikach, gościmy u miejscowych rodzin oraz obozujemy w niezwykłych, malowniczych miejscach. Każde z nich ma swój niecodzienny urok, nadając naszej wyprawie dodatkowego charakteru.
W środku rajdu zaplanowaliśmy również dzień przerwy. Podczas gdy nasze wierzchowce będą odpoczywać my ruszymy na zwiedzanie niezwykłych miejsc, w które Kapadocja obfituje.
Podczas rajdu jeździmy na klaczach arabskich i mieszankach arabów z końmi karaczajskimi. Konie są zwinne, chętne do pracy, energiczne i szybkie, ale dobrze ułożone pod siodło. Z uwagi na ich drobną budowę ciała waga jeźdźca nie powinna przekraczać 90 kg.
- 4 noclegi w hotelach – w Göreme i na trasie rajdu
- 4 noclegi w namiotach
- Pełne wyżywienie
- Transfer z i na lotnisko w Nevsehir lub Kayseri (wspólny transfer dla całej grupy)
- Opieka lokalnego przewodnika
- Opieka polskiego pilota
- Koń z pełnym rzędem jeździeckim
- Wsparcie samochodu jako tabor
- Zwiedzanie wybranych przez nas obiektów dziedzictwa regionu
- Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka
- Bilet lotniczy do i z Nevsehir lub Kayseri (około 3000 zł)
- Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, dodatkowy alkohol itp.)
- Lot balonem dla chętnych (około 230 Euro od osoby)
- Dzień 1 Przybywamy do Turcji
- Dzień 2 Doliny Mieczy, Róży i Wyobraźni
- Dzień 3 Czarna Góra i Dolina Miłości
- Dzień 4 Balony, gołębie i grecka wieś
- Dzień 5 Zwiedzamy: dziedzictwo Kapadocji
- Dzień 6 Skalne kościoły
- Dzień 7 Uzdrawiające wody
- Dzień 8 Czerwona Rzeka
- Dzień 9 Pożegnanie z Kapadocją
Połowę nocy rajdowych spędzamy w hotelach, a połowę w namiotach. Podczas trzech nocy pod namiotami nie mamy dostępu do prysznica, a podczas jednego z noclegów obozowych podjedziemy samochodem na ranczo aby skorzystać z węzła sanitarnego.
Kapadocka kuchnia jest bardzo urozmaicona i smaczna. Będziemy mieli okazję posmakować autentycznych, tureckich smaków – nie tylko znanych w Polsce kebabów, ale przede wszystkim pysznych, zdrowych potraw przygotowywanych w tradycyjny, domowy sposób. Przepyszne, kolorowe posiłki na trasie i podczas obozów przygotowują dla nas żony i rodziny naszych przewodników. Podczas noclegu w hotelach na trasie posiłki spożywamy w lokalnych restauracyjkach, a ostatnią kolację na rancho przygotują dla nas nasze niezawodne kucharki. W trakcie wyjazdu zapewnione jest pełne wyżywienie oraz napoje bezalkoholowe. Dodatkowo przewidziane są degustacyjne ilości alkoholu podczas popasów i kolacji.
Używamy siodeł angielskich lub typu western, zależnie od konia i preferencji jeźdźca. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od europejskiego.
Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w dwie duże sakwy. Przewozimy w nich zapasy wody, lunch oraz inne podręczne przedmioty. Cenne rzeczy, jak telefon czy dokumenty, rekomendujemy przechowywać w nerkach przytroczonych do pasa.
Co należy zabrać?
Organizacja naszych rajdów w Turcji jest dość komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Codziennie rano pakujemy na niego sprzęt biwakowy oraz bagaże, które następnie transportowane są na miejsce kolejnego noclegu. Ze sobą wystarczy zabrać jedynie najpotrzebniejsze rzeczy.
- paszport
- gotówka, najlepiej USD lub EUR
- sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny, powerbank
- latarka, najlepiej czołówka
- krem przeciwsłoneczny
- okulary przeciwsłoneczne z filtrem
- nakrycie głowy chroniące od słońca (kapelusz, kask, czapka)
- odzież „na cebulkę”
- płaszcz przeciwdeszczowy
- manierka lub butelka na wodę wielokrotnego użytku
- śpiwór
- strój kąpielowy
- ręcznik turystyczny
Termin | Status rajdu | Cena | Miejsca | |
---|---|---|---|---|
6 czerwca 2025 - 14 czerwca 2025
|
Zaciąg, anglojęzyczny pilot i przewodnik |
2160 € |
11 |
|
29 sierpnia 2025 - 6 września 2025
|
Zaciąg, anglojęzyczny pilot i przewodnik |
2160 € |
10 |